Kedy začne cvičenie účinkovať?

SM systém

Mnohí z vás, ktorí cvičia SM systém sa možno stretli so situáciou keď mali pocit, že im cvičenie nepomáha alebo bolesti ustupujú veľmi pomaly. Je to preto lebo je cvičenie neúčinné? Koľko času treba aby cvičenie začalo účinkovať?

Skúsme si načrtnúť modelovú situáciu. Máte okolo 40 rokov. 20 rokov máte sedavé zamestnanie a nadváhu. Nemáte žiadnu pravidelnú pohybovú aktivitu a zlú životosprávu. Ste v trvalom strese. Keď sa bolesti prejavia v takej miere, že musíte absolvovať MRI a bolesť je chronická, je to väčšinou následok dlhoročného pôsobenia tlaku na platničky. Svalstvo je preťažené, stuhnuté, oslabené a nefunkčné. Pracujete 9 a viac hodín denne. Začnete cvičiť 10 min. denne. Je to veľký nepomer pohybovej aktivity voči sedeniu. Samotné cvičenie nemusí stačiť. Je potrebné zmeniť celkový životný štýl. Zdravšie sa stravovať, relaxovať a postupne popri cvičeniu pridávať ďalšie pohybové aktivity. Je to beh na dlhé trate. Treba sa obrniť trpezlivosťou, vytvoriť si rutinu a dodržiavať ju. Cvičiteľ je tu na to aby vás oboznámil s cvičením, vysvetlil princípy, skontroloval správnosť cvičenia a ostatné je na vás. Nikto za vás cvičiť nemôže.

V našom Liečebnom štúdiu Bodymas v Námestove vám pomôžeme s cvičením a poradíme ďalšie pohybové aktivity, ktoré sú vzhľadom na váš zdravotný stav vhodné. Naučíme vás školu chrbta, ako si správne sadnúť a postaviť sa (áno je to veľmi dôležité), ako si ľahnúť, dvíhať a prenášať bremená a pod. Potrebujete len pevnú vôľu a dodržiavať naše rady. V niektorých prípadoch si problémy dokážete vyriešiť za mesiac, v niektorých za rok. Pred vami je cesta a každý krok vás pomaly vedie k cieľu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.