SM systém - SPS - Špirálna stabilizácia chrbtice

Kto je autor SM systému?

Autor SM systému je MUDr. Richard Smíšek.
Človeku sa počas vývoja vytvoril svalový korzet , ktorý ho stabilizoval počas bežných denných činnostiach.
Hlavné pohybové aktivity, ktoré mali vplyv na formovanie pohybového aparátu boli chôdza, beh a práca vo vzpriamenej polohe s pohybom horných končatín. V posledných rokoch prevláda sedavý spôsob života, či už v práci alebo doma, čo má nepriaznivý vplyv na vzpriamené držanie tela. Pribúda statické zaťaženie v kľude a chýba dostatok zdravého prirodzeného pohybu.
SM systém/Špirálna stabilizácia je cvičenie, ktoré vám pomôže doplniť chýbajúci prirodzený pohyb, vráti svalom stratenú harmóniu a funkciu a vráti držanie tela do vzpriamenej pozície.
Budete cvičiť s elastickým lanom. Elastické lano umožňuje rozsiahly pohyb končatín proti malej postupne rastúcej sile, ktorá aktivuje stabilizačné svalové špirály. Cvičenie svaly posilňuje a zároveň naťahuje v čase keď prirodzene relaxujú. Tento efekt umožňuje posilniť a zároveň natiahnuť všetky dôležité svaly už počas 10 minút cvičenia.
Najdôležitejšie na cvičení SM systém je, že pomocou svalových špirálnych zreťazení vytvára v tele silu nahor, ktorá odľahčuje tlak na medzistavcové platničky a kĺby. Tým umožňuje ich výživu, regeneráciu a liečbu. Zároveň cvičenie dodáva chrbtici optimálnu pohyblivosť.
Cvičenie SM systém sa postupne vyvýja už 40 rokov. Túto metódu používa tiež mnoho vrcholových športovcov ako kondičný tréning s cieľom zlepšiť športový výkon a predísť preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov pri športe. Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (kĺb bederný, kolenný a ramenný a nožná klenba).
Účinky cvičenia
SM systém má v praxi tieto účinky:
Liečba - vo fáze bolesti a straty funkcie svalu alebo kĺbu zmierňuje postupne bolesti a regeneruje platničky, kĺbne chrupavky a svaly
Prevencia - cvičenie pomáha predchádzať problémom pri rizikových zamestnaniach a športoch tým, že spevňuje svaly, šľachy a väzivá v oblastiach kĺbnych spojení
Regenerácia - pomáha pri regenerácii svalov a kĺbov pri sedavom zamestnaní, uvoľňuje svalové napätie, ktoré vzniká počas dlhšej doby nečinnosti
Kondičný tréning športovcov - zvýšenie výkonnosti a prevencia preťaženia svalov pri jednotlivých druhoch športu, hlavne tých, ktoré jednostranne zaťažujú chrbticu a pohybový aparát (tenis, hokej, golf a pod.)
Indikácie cvičenia (kedy je vhodné cvičiť SM systém).
Krčná chrbtica - cervikobrachiálny syndróm, bolesti hlavy, závraty, migrény, bolesti ramien a lopatiek
Hrudná chrbtica - bolesti a rôzne deformity hrudníka, skolióza, bolesti svalov hrudnej chrbtice, hypertenzia
Bederno drieková chrbtica – lumbago (bolesti v spodnej časti chrbta), výhrez medzistavcovej platničky, komplikovaný stav po neúspešnej operácii medzistavcovej platničky (failed back surgery syndrome), zúžený chrbtový kanál, spondylolistéza, skolióza
Bedrový a kolenný kĺb - artróza bedrového a kolenného kĺbu, príprava na totálnu endoprotézu a následná rehabilitácia po úrazoch a operáciách.
Ruka - zamrznuté rameno, tenisový lakeť, karpálny tunel
Noha - plochá noha, hallux valgus, distorzie v členkových kĺboch a rôzne ďalšie.
Brušná dutina- diastáza brušných svalov, hernia
Panva- aktivácia svalov panvového dna po hysterektómii a ďalších gynekologických operáciách, pomočovanie
Kto môže cvičiť SM systém
SM systém môžu cvičiť už deti od 5 roku veku. V tomto veku už deti dokážu spolupracovať a dokážu sa naučiť jednotlivé cviky. Horná veková hranica nie je určená. U starších ľudí dávkujeme cvičenie podľa zdravotného stavu a kondície. Cvičiť môžu aj v sede, ak majú bolesti bedrových kĺbov alebo kolien.
Cvičenie je taktiež vhodné aj pre tehotné ženy, kde si správne posilnia brušné svaly, svaly panvového dna a následne zrelaxujú a natiahnu chrbticu. Vývoj dieťaťa bude podporený prirodzenou mobilizáciou brušnej oblasti a nebude rušené napätím v chrbte. Cvičenie je zároveň prevencia bolestí chrbta, predčasného otvárania bránky, uľahčí a urýchli pôrod. Je to cesta k zdraviu mamičky aj dieťaťa. Vo vyššom štádiu tehotenstva upravujeme cvičenie tak, aby bolo pohodlné a nebránilo mamičke v prirodzenom pohybe.
-
SM systém má len jednu nevýhodu:
-
Nikto za vás denne cvičiť nebude.
Čo je potrebné na cvičenie?
Na cvičenie potrebujete:
Cvičebné pomôcky si môžete zakúpiť na internetovom obchode www.nutrimas.sk a fitpomocky.sk

Elastické lano 6mm
Elastické lano na cvičenie SM systém

Balančná podložka
Balančná podložka na cvičenie SM systém
Uchopenie lana pri cvičení
Uchopenie lana rukou.

Uchopenie lana bočný ťah. Lano vedieme medzi palec a ukazovák aby sa neposúvalo po ruke.

Lano vžda vedieme po dlani ruky. Pohľad zhora.

Lano vždy vedieme po dlani ruky. Pohľad zdola.
Skolióza
Hlavnou príčinou skoliózy je porucha špirálneho svalového korzetu a porucha koordinácie a stabilizácie chôdze. Špirálne stabilizovaným cvičením je možné vytvoriť svalový korzet a túto poruchu kompenzovať. Sú to teda svaly, ktoré potrebujú liečbu a nie chrbtica, ktorá svojím zakrivením len reaguje na svalovú nerovnováhu.
Skolióza vždy vyžaduje odborný lekársky dozor. Cvičiť treba denne minimálne 2x30 minút.

Trošku anatómie

Čo je to medzistavcová platnička?
Chrbticu tvorí 33 až 34 stavcov medzi, ktorými je rozmiestnených 23 platničiek. Úlohou platničiek je spájať stavce a tlmiť nárazy, ktoré vznikajú pri pohybe (skákaní, chôdzi, otáčaní a pod.). Skladá sa z rôsolovitého jadra a prstencového obalu. Platničku si môžeme predstaviť ako špongiu, ktorá do seba nasáva vodu- živiny. Najviac tekutín do seba platnička nasaje počas spánku, keď nie je zaťažená.

Aké poškodenia platničiek poznáme?
Jedno z najčastejších postihnutí platničiek je vysunutie platničky. Má viac štádií.
Bulging platničky: je širšie vysunutie platničky.
Protrúzia platničky : vysunutie platničky v rozsahu do 25% obvodu platničky (niekoľko ml), jadro platničky tlačí na obalový prstenec a môže tlačiť na korene nervov, ktoré vychádzajú z miechy. To môže spôsobovať bolesti v inervovanom svale. Nedochádza ešte k vytekaniu jadra. Je to počiatočná a vcelku dobre liečiteľná fáza degenerácie platničky.
Extrúzia platničky: Sú poškodené prstence obalu a jadro platničky vyteká do priestoru. Je to vážnejšie poškodenie platničky. Obnovenie jadra platničky je zdĺhavý proces a vyžaduje absolútnu zmenu v pohybových stereotypoch a životného štýlu.
Sekvestrácia: dochádza k oddeleniu vytečeného jadra od platničky. Jadro môže putovať miechovým kanálom a spôsobovať ďalšie komplikácie.

Prečo sa platnička vysunie?
Dôvody vysunutia platničky sú rôzne. Neprimerané zaťaženie chrbtice, úraz, dvíhanie ťažkých bremien, sedavé zamestnanie, málo pohybu a pod. Na platničku pôsobí dlhodobo zvýšený tlak, ktorý bráni jej regenerácii. Postupne platnička vysychá a degeneruje.
SM systém ukážky základných cvikov
Ponuka kurzov a cvičebných lekcií SM systém.
Ďakujeme MUDr. Richardovi Smíškovi, že sme mohli použiť obrázky zo stránky www.spiralstabilization.com